MATHEW ALDRED, 18. 7. 2023
Prepáčte, ale keď som to videl, nemohol som sa prestať smiať:
Ešte stále sa smejem; viete, taký ten druh smiechu, pri ktorom by ste inak museli plakať alebo kričať?
Naozaj žijeme v simulácii a demagógovia si len robia srandu? Alebo žijeme v doslovnej biblickej situácii a tento človek je Antikrist? Alebo sa svet jednoducho úplne zbláznil a vedie ho tento šialenec?
Existuje na svete niečo zlé, za čo nie je v tejto chvíli priamo alebo nepriamo zodpovedný Bill Gates?
Prepis:
FedNow bude spustený v najbližších dňoch, ale nie je to jediný rýchly platobný systém. Centrálne banky na celom svete už roky tajne zavádzajú rýchle platobné systémy s pomocou Svetovej banky a Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov. Ak by to nebolo dosť desivé, o tejto iniciatíve, ktorá nesie názov "Project Fast" s dvoma "T", nie sú takmer žiadne verejné informácie.
Tím Coin Bureau sa pustil do králičej nory, aby odhalil všetko o pláne premeniť všetky platobné systémy na rýchle platobné systémy a premeniť všetky rýchle platobné systémy na digitálne meny centrálnych bánk. Začnime s niektorými súvislosťami.
Svetová banka je medzinárodná organizácia úzko prepojená so záujmami USA. Bola založená počas druhej svetovej vojny na konferencii v Bretton Woods a zároveň ustanovila americký dolár za svetovú rezervnú menu. Podobne ako Medzinárodný menový fond (MMF) je cieľom Svetovej banky poskytovať rozvojovým krajinám pôžičky s podmienkami, pričom sa zameriava na ciele trvalo udržateľného rozvoja OSN.
Ciele trvalo udržateľného rozvoja, ktoré sa zdajú byť pôvodom dystopických myšlienok, ako sú digitálne občianske preukazy, CBDC a inteligentné mestá, presadzujú medzinárodné organizácie zastupujúce súkromný a verejný sektor. Organizácie súkromného sektora, ako napríklad Svetové ekonomické fórum (WEF), používajú investičné kritériá ESG založené na cieľoch udržateľného rozvoja OSN, zatiaľ čo organizácie verejného sektora, ako napríklad Svetová banka, poskytujú pôžičky s podmienkami SDG.
Prekrývanie týchto skupín je významné, keďže globálne vlády sú často lobované medzinárodnými korporáciami. Vzťah medzi Svetovou bankou a Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov je názorným príkladom tohto prekrývania. Nadácia Gatesovcov úzko spolupracuje so Svetovou bankou nielen pri zavádzaní digitálneho občianskeho preukazu, ale aj pri zavádzaní rýchlych platobných systémov.
Skupina Svetovej banky pre rozvoj platobných systémov (PSDG) pomáha viac ako 120 krajinám pri modernizácii ich platobných systémov. Zohráva vedúcu úlohu v globálnom výskume a technickej pomoci krajinám v oblasti rýchlych platobných systémov. Projekt Fast, ktorý sponzoruje Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, je novým míľnikom v tejto kritickej práci.
Pri prieskume sa na internete objavil nedostatok informácií o projekte Fast a PSDG. Uvedené odkazy presmerujú na webové stránky, ktoré neobsahujú žiadnu zmienku o projekte Fast. Pátraním v súvisiacich dokumentoch sa však podarilo nájsť niektoré znepokojujúce odpovede.
PSDG sa zameriava na podporu intenzívneho využívania retailových elektronických platobných nástrojov a zníženie významu šekov. Úzko spolupracuje s Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov v oblasti digitálnych dokladov totožnosti a zdá sa, že sa zameriava na to, aby sa všetci čo najrýchlejšie zbavili hotovosti.
Pokiaľ ide o systémy rýchlych platieb, zdá sa, že funkčne sú rovnaké ako CBDC. PSDG a Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) uvádzajú, že kombináciou rôznych platobných inovácií možno dosiahnuť mnohé z rovnakých cieľov ako CBDC. Stále však požadujú interoperabilitu medzi CBDC a systémami, ktoré nie sú CBDC, ako sú systémy rýchlych platieb a systémy hrubého zúčtovania v reálnom čase (RTGS).
Záverom sa zdá, že systémy rýchlych platieb a CBDC sa budú vyvíjať bok po boku a budú interoperabilné, a to na domácej i medzinárodnej úrovni. To vytvára predpoklady pre globálny systém CBDC, ktorý plánuje BIS.
Pokiaľ ide o projekt Fast, zdá sa, že tento projekt sa začal v januári 2021. Vtedy Svetová banka prvýkrát oznámila, že pripraví súbor nástrojov pre rýchle platby, ktorý bude slúžiť ako informácia pre výber politík a implementáciu systémov rýchlych platieb na celom svete. Autori oznámenia uvádzajú, že súbor nástrojov vychádza z prieskumu dokumentov a konzultácií s viac ako 65 zainteresovanými stranami na celom svete vrátane regulačných orgánov, orgánov stanovujúcich normy, prevádzkovateľov, účastníkov systému a priemyselných orgánov.
Je zvláštne, že spomínaným súborom nástrojov je podľa všetkého samotný projekt Fast, čo znamená, že Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov bola v tejto iniciatíve kľúčovým, ak nie hlavným hráčom. Prvá správa na webovej stránke Project Fast pochádza zo septembra 2021, kedy bola stránka aj prvýkrát archivovaná. Väčšina týchto správ nie je až taká zaujímavá alebo relevantná, ale je tu niekoľko takých, ktoré sú: správa o štandardoch pre zasielanie správ, správa o interoperabilite a správa o cezhraničných platbách.
Keď tieto tri správy spojíte, získate ďalšie dôkazy o vznikajúcom globálnom systéme CBDC (Central Bank Digital Currency). Po prvé, štandardy pre zasielanie správ naznačujú, že najviac štandardizovanou správou je ISO 20022, po ktorej nasleduje ISO 8583 a proprietárne správy. Niektoré kryptomeny, ako napríklad XRP, XLM a Algo, sú v súlade so štandardom pre zasielanie správ ISO 20022, vďaka čomu sú teoreticky interoperabilné s rýchlymi platobnými systémami a CBDC. To je buď býčie, alebo medvedie, podľa toho, koho sa opýtate.
Stojí za zmienku, že 40 krajín už má nejakú formu systému rýchlych platieb a takmer všetky sú v súlade so štandardom ISO 20022. V prehľade údajov Svetovej banky sa uvádza, že väčšina systémov rýchlych platieb bola zavedená v rokoch 2017 a 2018, pravdepodobne kvôli kryptomenám.
Ďalej sa správa zaoberá interoperabilitou. Naznačuje, že sieť CBDC a sieť rýchlych platieb si nemusia nevyhnutne konkurovať. Jednou z potenciálnych možností je použitie CBDC ako meny vyrovnania pre systém rýchlych platieb, najmä v cezhraničnom kontexte, kde je riziko vyrovnania vysoké v dôsledku pomalých a neefektívnych procesov cezhraničných platieb. Zdá sa, že FedNow FEDu, ktorého zverejnenie je naplánované na koniec tohto mesiaca, sa uberá týmto smerom. Je možné, že podobné plány už majú aj iné systémy rýchlych platieb.
A napokon, pokiaľ ide o cezhraničné platby, zainteresované strany, ktoré vyvíjajú systém cezhraničných rýchlych platieb, by mali zvážiť zavedenie a rozšírenie CBDC s cieľom určiť uskutočniteľnosť zahrnutia CBDC do cezhraničného usporiadania. To zahŕňa vývoj flexibilných rozhraní v rámci cezhraničného usporiadania, ktoré by umožnili budúce prepojenie so sieťou CBDC. Stručne povedané, systémy rýchlych platieb sa nakoniec stanú CBDC a všetky CBDC sa budú integrovať globálne.
Aj v tomto prípade ide väčšinou o nepriame dôkazy. Potrebujeme však "dymovnicu", niečo, čo by dokázalo, že systémy rýchlych platieb sa stanú CBDC a zjednotia sa do globálneho systému CBDC. Je to zvláštne, ale Svetová banka umiestnila túto zbraň do popredia a do centra pozornosti na webovej stránke projektu Fast. Dymiaca zbraň sa nachádza v správe, ktorá je na stránke správy označená ako "hlavná správa". Bola uverejnená v septembri 2021 a obsahuje časť o budúcnosti rýchlych platobných systémov. Tu sú niektoré z najdôležitejších bodov:
"Zdá sa, že kryptoaktíva sú celosvetovo na vzostupe, vrátane niektorých, ktoré niektorí jednotlivci a firmy považujú za prostriedok výmeny. Ak tieto kryptoaktíva s platobnými schopnosťami získajú väčšiu akceptáciu v hlavnom prúde, vyvstane otázka, či a ako budú alebo by mohli byť interoperabilné s existujúcimi platobnými systémami vrátane rýchlych platieb."
Teraz je to významné, a to nielen pre kryptomeny, ktoré sú už interoperabilné so štandardom ISO 20022. Teoreticky by centrálne banky mohli stablecoiny nahradiť systémami rýchlych platieb a CBDC. V praxi by to bol veľmi zlý výsledok, pretože by to znamenalo, že všetky ceny kryptomien by boli pod kontrolou. Preto musíme čo najskôr vytvoriť decentralizovaný stablecoin, ktorý sa nedá kontrolovať.
Ďalší dôležitý citát z poslednej doby: Odvetvie sa viac zamýšľa nad tým, ako by bolo možné integrovať programovateľnosť s rýchlymi platbami. Niektorí hráči v odvetví sa napríklad domnievajú, že pripojenie k existujúcim distribuovaným účtovným knihám by uľahčilo programovateľné rýchle platby. To je významné, pretože to naznačuje, že existujúce platobné systémy možno modernizovať tak, aby sa stali programovateľnými. Pre tých, ktorí nie sú oboznámení, programovateľnosť umožňuje centrálnym bankám a vládam kontrolovať vaše platby, čo si môžete kúpiť, kedy si to môžete kúpiť atď. a potom je tu aj samotná dymiaca zbraň:
"Keďže centrálne banky naďalej skúmajú vývoj digitálnych mien centrálnych bánk, vzájomnému pôsobeniu CBDC a rýchlych platieb sa pravdepodobne bude venovať ďalšia pozornosť. Sieť CBDC a rýchle platby si nemusia nevyhnutne konkurovať. Jednou z potenciálnych možností v tomto priestore by bolo využitie platobných koľajníc systému rýchlych platieb pre CBDC. Inými slovami, umiestniť CBDC na už existujúce systémy rýchlych platieb."
Niektorí by teraz povedali, že toto je najlogickejšia možnosť, a preto ju využije väčšina centrálnych bánk. Ale počkajte, je tu ešte niečo viac:
"V správe CPMI, ktorou sa posilňujú stavebné prvky cezhraničných platieb v rámci globálneho plánu, sa uznáva, že prepojenie retailových platobných systémov vrátane FPS a veľkoobchodných platobných systémov, ako sú systémy RTGS, umožňuje poskytovateľom platobných služieb priamu interakciu prostredníctvom prepojenej infraštruktúry a znižuje ich závislosť od tradičného korešpondenčného bankovníctva."
V preklade: Spojte individuálne a inštitucionálne elektronické Platobné systémy dohromady. Ale prečo sa pri tom zastaviť? Prečo netkenizovať každé existujúce aktívum a nezaradiť ho do tohto systému, aby bolo možné úplne kontrolovať každú jednu transakciu a každé jedno aktívum v ekonomike?
Nuž, projekt FAST je o krok pred vami:
"Integrácia FPS do iných infraštruktúr finančného trhu ešte viac posilnila využívanie rýchlych platieb. Napríklad investície do kapitálových trhov a platieb za budúce transakcie otvárajú brány integrácii pre všetky trhy."
V preklade: FPS sú v súčasnosti v prevádzke: Používajte systémy rýchlych platieb pre aktíva, nielen pre platby. Nebudete nič vlastniť a budete šťastní, pretože všetko, čo vlastníte, bude v sieti kontrolovanej centrálnou bankou, kde vám vláda môže kedykoľvek vypnúť vlastníctvo. Prináša vám to ako často Bill Gates. Úprimne netuším, kde na to berie čas.
Teraz sa vynára otázka, ako bude tento hybrid globálneho rýchleho platobného systému CBDC vyzerať. Jednu z najlepších odpovedí sme našli od Michaela Steinbacha, generálneho riaditeľa holandskej spoločnosti Equin's Worldline, ktorá sa zaoberá platbami kartou. Rozhovor o "globálnych rýchlych platbách" s ním vznikol ešte v roku 2017. Michael vysvetlil, že zavedenie rýchlych platieb bude ešte väčšia úloha ako zavedenie eura alebo prevodného systému SEPA používaného v Európe. Uviedol, že banky majú problémy s integráciou s týmito systémami a v dôsledku toho tento vývoj zadávajú externým dodávateľom.
V tejto súvislosti sa predpokladá, že dôvodom, prečo sa Bill Gates tak angažuje vo filantropii, je skutočnosť, že mu to umožňuje prístup k spoločnostiam, ktoré sú na špičke v oblasti technológií, či už ide o digitálne identifikačné systémy, CBDC atď. To mu umožňuje investovať na začiatku a zarobiť šialené peniaze tým, že ich neskôr speňaží, aspoň som to počul. Každopádne, špekulácie bokom, Michael prezradil, že implementácia rýchlych platobných systémov sa bude v jednotlivých krajinách a bankách líšiť, ale výsledok bude rovnaký: radikálna zmena spôsobu spracovania platieb.
Michael predpovedá, že všetky platby kartou nahradia okamžité platby, známe aj ako QR kódy. Z výskumu vyplýva, že elity sú QR kódmi posadnuté, pretože sú vysoko kompatibilné so systémami rýchlych platieb, digitálnymi menami centrálnych bánk (CBDC), hotovosťou a kartami.
K odstráneniu hotovosti a kariet pravdepodobne dôjde násilím, infláciou alebo ľudskou apatiou. Vytvorenie globálneho systému okamžitých platieb sa považuje za veľké riziko, ale aj za významnú príležitosť. Súkromný sektor je na palube kvôli predpokladaným budúcim ziskom. Predpokladá sa však, že prijatie CBDC a digitálnych preukazov totožnosti bude nízke, a to aj pri nátlaku zo strany vlád a centrálnych bánk. Nie je možné prinútiť každého, aby tieto technológie používal každý deň, preto je kľúčové vzdelávanie a nasmerovanie ľudí na bezpečnejšie alternatívy.
Projekt Fast uznáva kryptomeny ako konkurenta týchto systémov za predpokladu, že sú skutočne decentralizované. Väčšina kryptomien však nie je decentralizovaná a na to, aby mohla konkurovať rýchlym platobným systémom a CBDC, je potrebný skutočne decentralizovaný stablecoin. Napriek výzvam, ako je napríklad slabé používateľské rozhranie, sa očakáva, že decentralizovaný stablecoin časom vznikne.
Je dôležité poznamenať, že Michael tieto pripomienky vyslovil už v roku 2017 a teraz sa rýchle platobné systémy a CBDC konečne formujú. Kryptomeny majú náskok a sú rýchlejšie, takže pre úspech je nevyhnutné udržať tempo. Týmto sa dnešné video končí. Nezabudnite ho lajkovať a zdieľať, ak sa vám zdalo poučné, prihlásiť sa k odberu, aby ste zostali informovaní, a obchodovať na bezpečných kryptoburzách a v bezpečných peňaženkách.