Harvardský zdravotní hoax: Je to jejich dosud nejsmrtelnější rada? Protože rostlinné oleje ničí vaše střeva
Dr. Joseph Mercola, 11. 3. 2024
Negativně ovlivňují rychlost metabolismu a střeva – dva nejdůležitější faktory, které ovlivňují váš zdravotní stav.
Ashley Armstrong
Možná jste už slyšeli o tom, jak jsou rostlinné oleje špatné. Přemýšleli jste ale někdy proč? Nejvíce mi vadí, že rostlinné oleje negativně ovlivňují rychlost metabolismu a stav střev – dva nejdůležitější faktory, které ovlivňují váš zdravotní stav.
Takže ano. Je to docela velký problém, že se náš potravinový systém soustředí právě na ně. A že mainstreamové výživové poradenství z Harvardu stále doporučuje rost-linný olej jako "zdravý tuk", protože snižuje sérový cholesterol.
Ale co známá skutečnost, že PUFA (polynenasycené tuky) jsou velmi nestabilní mole-kuly? (Rostlinné oleje mají vysoký obsah PUFA, konkrétně kyseliny linolové, omega-6).
"Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) jsou kvůli svým nestabilním dvojným vazbám vel-mi náchylné k peroxidacím lipidů (1).
PUFA jsou v tomto smyslu jako křehké sklo ... Když se sklo rozbije, vždy po sobě zanechá změť nebezpečných střepů ... Stejně tak, když se PUFA roztříští, zanechávají za sebou stře-py, jako je MDA, které jsou schopny poškodit proteiny, DNA a další strukturálně a funkčně důležité součásti našich buněk." ~ Chris Masterjohn, Ph.D. (2)
Když máte kolem sebe více těchto tuků, vytváří se ve vašem těle škodlivé vnitřní pro-středí. Vysoká konzumace PUFA má tedy dlouhodobé negativní zdravotní důsledky. Pojďme si některé z těchto důsledků probrat.
Rostlinné oleje zvyšují propustnost střeva
Za prvé, rostlinné oleje působí ve střevech spoušť tím, že zvyšují propustnost těsných spojů (3). Těsné spoje hrají důležitou roli ve funkci střevní bariéry tím, že udržují selektivní propustnost. PUFA bohužel mohou zvýšit propustnost těsných spojů. (To není to, co chceme!)
V jedné studii bylo zjištěno, že strava bohatá na omega-6 PUFA zvyšuje hostitelský zánět, oxidační stres a dysfunkci střevní bariéry (4):
"Strava s kukuřičným olejem, bohatá na omega-6 polynenasycené mastné kyseliny, zvyšo-vala potenciál pro přežívání a invazi patobiontů v zaníceném, oxidovaném a poškozeném střevě, zatímco nasycené mastné kyseliny podporovaly kompenzační zánětlivé reakce podí-lející se na hojení tkání.
Došli jsme k závěru, že různé lipidy jedinečným způsobem mění interakci mezi hostitelem a mikrobem ve střevě. Zatímco konzumace vysokého množství tuků má výrazný vliv na střev-ní mikrobiotu, typ mastných kyselin mění relativní početnost mikrobů a jejich předpokláda-né funkce. Tyto výsledky potvrzují, že typ tuků je klíčem k pochopení biologických účinků stravy s vysokým obsahem tuků na zdraví střev."
Proč prosté užívání většího množství omega-3 není řešením?
Dobře, takže prostě zvýším množství omega-3, zdravých PUFA, že? Ne tak rychle. Bylo prokázáno, že vysoká konzumace omega-6 PUFA ve stravě mění střevní mikro-biom a může vyvolat střevní dysbiózu a zánět (5).
Autoři této studie však poukazují na to, že omega-3 PUFA sice mohou vést ke krátko-dobému snížení zánětu, to však bylo způsobeno potlačením imunity, což nakonec ved-lo k dalším zdravotním problémům a zvýšené úmrtnosti.
Nasycené tuky jsou stabilní molekuly a působí ochranně. Nenasycené tuky jsou nesta-bilní a při nadměrné konzumaci mohou způsobit mnoho škod. Dává tedy smysl, proč může být střevo při vysoké konzumaci PUFA dlouhodobě poškozeno.
"Klinicky je nadměrný příjem ω-6 polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a nedostatečný příjem ω-3 PUFA spojen se zvýšeným rizikem vzniku ulcerózní koli-tidy. Na modelech hlodavců bylo v různých studiích prokázáno, že ω-3 PUFA buď tlumí, nebo zhoršují kolitidu.
Předpokládali jsme, že vysoký poměr ω-6: ω-3 PUFA zvyšuje náchylnost ke kolitidě prostřednictvím vazby mikrob-imunita. Za tímto účelem jsme myši po odstavení krmili dietou bohatou na ω-6 PUFA (kukuřičný olej) a dietou doplněnou o ω-3 PUFA (kukuřičný olej + rybí olej) po dobu 5 týdnů. Hodnotili jsme střevní mikrobio-tu, vyvolali jsme kolitidu pomocí Citrobacter rodentium a sledovali jsme progresi onemocnění.
Zjistili jsme, že ω-6 PUFA obohatily mikrobiotu o Enterobacteriaceae, segmentované vláknité bakterie a Clostridia spp., o kterých je známo, že vyvolávají zánět. Během infekcí vyvolané kolitidy se u myší krmených ω-6 PUFA zhoršilo poškození střeva, infiltrace imunitních buněk, exprese prostaglandinu E2 a translokace C. rodentium přes střevní sliznici.
Přídavek ω-3 PUFA na dietu s vysokým obsahem ω-6 PUFA zvrátil zánět vyvoláva-jící mikrobiální rozmach a obohatil prospěšné mikroby, jako jsou Lactobacillus a Bifidobacteria, snížil infiltraci imunitních buněk a oslabil indukci cytokinů /chemo-kinů během infekce.
Zatímco suplementace ω-3 PUFA chránila před těžkou kolitidou, tyto myši trpěly větší mortalitou spojenou s faktory v séru souvisejícími se sepsí, jako jsou vazebný protein LPS, IL-15 a TNF-α. U těchto myší se také projevila snížená exprese střevní alkalické fosfatázy a neschopnost defosforylovat LPS.
Kolonická mikrobiota je tedy různým složením PUFA diferencovaně pozměněna, což způsobuje změněnou náchylnost ke kolitidě. Celkově lze říci, že ω-6 PUFA obohacuje prozánětlivé mikroby a zvyšuje kolitidu, ale zabraňuje infekcí vyvo-lanému systémovému zánětu.
Naproti tomu suplementace ω-3 PUFA zvrátí účinky diety s ω-6 PUFA, ale zhorší reakce vyvolané infekcí, což vede k sepsi. Došli jsme k závěru, že jako protizánět-livý prostředek se může suplementace ω-3 PUFA během infekce ukázat jako škod-livá, když jsou zánětlivé reakce hostitele kritické pro přežití. (6)"
PUFA negativně ovlivňují zdraví štítné žlázy a metabolismus
Dalším důsledkem vysoké konzumace PUFA je, že PUFA mohou negativně ovlivnit zdraví štítné žlázy a metabolismu, protože narušují schopnost buněk využívat aktivní hormon štítné žlázy. Je skvělé, že naše tělo dokáže přeměnit T4 na aktivní T3. Ale aby se zvýšila produkce energie, musí mít naše buňky k tomuto T3 přístup.
Ve skutečnosti se hladina T3 v tkáních liší od hladiny T3 v séru (7), což je důvod, proč je jedním z nejlepších způsobů, jak posoudit zdraví metabolismu a štítné žlázy, měře-ní tělesné teploty a pulsu (o kterém podrobně pojednávám zde), protože vyšší buněčný T3 zvyšuje rychlost metabolismu, zvyšuje tělesnou teplotu a zvyšuje náš puls (8). Po-chopení této skutečnosti nám pomůže uvědomit si, proč je špatné, že PUFA narušují schopnost vaší buňky využívat aktivní hormon štítné žlázy, T3.
"Světlicový olej* [s vysokým obsahem omega-6 PUFA] byl účinnější než lůj jako tlumič působení T3 ... polynenasycené tuky jedinečným způsobem potlačují genovou expresi lipogenních enzymů tím, že fungují jako kompetitivní inhibitory působení T3, pravdě-podobně na úrovni jaderných receptorů. (9)"
*v slovenčine svetlicový, bodliakový alebo aj saflorový olej.
Účinnost nenasycených mastných kyselin na INB (inhibici jaderné vazby T3) byla větší než u nasycených mastných kyselin a zvyšovala se s počtem dvojných vazeb (10).
Byly porovnány účinky vybraných mastných kyselin (linolové – PUFA, olejové – MU-FA a palmitové – SFA) na vazbu trijodtyroninu (T3) na receptor ... pořadí účinnosti inhibice bylo větší u kyseliny linolové než u kyseliny olejové než u kyseliny palmi-tové. (11)"
Přijměte rozumný přístup
Nikdy nejde o extrémy. Nemůžete jíst dietu s nulovým obsahem PUFA a není to ani cílem. Nemusíte však PUFA konzumovat nadměrně. Pokud konzumujete živočišné tuky, nemusíte do svého jídelníčku přidávat více omega-3. Nemusíte přidávat rybí oleje, nemusíte si do krku nutit lněná semínka. A rozhodně nemusíte zvyšovat spot-řebu rostlinných olejů.
Místo toho jezte skutečné, plnohodnotné potraviny. A pokud jde o tuky, upřednost-ňujte živočišné tuky, které jsou bohaté na stabilní, ochranné nasycené tuky. Stejně jako vaše prababička. Tím svému tělu poskytnete optimálnější profil mastných kyse-lin, aniž byste nad tím museli přemýšlet. Navíc tento přístup prostě dává smysl.
Rostlinné oleje před 100 lety neexistovaly. Lidé si rybí oleje necpali do krku. Dopřávali si stravu bohatou na živočišné produkty a beze strachu konzumovali nasycené tuky. A míra autoimunitních a chronických onemocnění, s nimiž se potýkáme dnes, rozhodně nebyla tak vysoká.
V letech 1909-1999 došlo k 1163násobnému nárůstu spotřeby sójového oleje. PMID: 21567944. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21367944/
O společnosti Angel Acres Egg Co. a družstvu Nourish Cooperative
JAK PUFA OVLIVNILY MÉ MITOCHONDRIÁLNÍ ZDRAVÍ – SVĚDECTVÍ ASHLEY ARMSTRONGOVÉ
Záleží na tom, čím se vaše "potraviny" krmí – protože prasata a kuřata jsou prostřed-níky rostlinných olejů. (Pokud je tedy jejich strava bohatá na PUFA, výsledný produkt bude obsahovat více PUFA). Při současném systému zemědělství je zásadní vědět, od-kud vaše potraviny pocházejí. Článek napsala Ashley Armstrongová, která je zapálená pro poskytování co nejkvalitnějších potravin.
Armstrongová je spoluzakladatelkou společnosti Angel Acres Egg Co, která se specia-lizuje na vejce s nízkým obsahem PUFA (polynenasycených tuků). O důležitosti vajec s nízkým obsahem PUFA jsme hovořili v nedávném rozhovoru, který je pro vaše pohodlí vložen výše.
Společnost Angel Acres Egg Co. dodává vejce s nízkým obsahem PUFA do všech 50 států – v současné době je však na ně čekací listina, protože pomalu zvyšuje počet sle-pic v síti, aby uspokojila poptávku. Další boxy s vejci budou k dispozici letos na jaře – na čekací listinu na boxy s vejci s nízkým obsahem PUFA se můžete zapsat zde.
Armstrongová je také spoluzakladatelkou družstva Nourish Cooperative, které dodává nejlepší vepřové maso s nízkým obsahem PUFA, hovězí maso, sýry a mléčné výrobky A2 a tradiční kváskové pečivo do všech 50 států. Blíží se také přijímání nových členů do zemědělského družstva – zařaďte se na čekací listinu zde: nourishcooperative.com.
DOPAD REGENERATIVNÍHO ZEMĚDĚLSTVÍ NA BUDOUCÍ GENERACE – SVĚDECTVÍ ASHLEY ARMSTRONGOVÉ
Ve výše uvedeném videozáznamu se Ashley zamýšlí nad časovou osou svého rozhod-nutí investovat svůj volný čas do regenerativního zemědělství. Vzhledem k tomu, že ještě před několika lety její zdravotní stav nebyl zdaleka ideální. Potýkala se s produk-cí mitochondriální energie a její tělo mělo sníženou funkci štítné žlázy. Tělo upředno-stňuje energii pro základní úkoly a rozhodování vyžaduje značné množství energie.
Váš mozek spotřebuje přibližně 20% energie vašeho těla, přestože tvoří pouze 2% jeho hmotnosti. Ashley jednoduše neměla dostatek buněčné energie, aby zásobila svůj mo-zek před takovým rozhodnutím, jaké učinila, pokud nezlepšila svůj zdravotní stav. Fak-tory jako nadbytek kyseliny linolové, estrogeny a endotoxiny vyčerpávaly její buněč-nou energii, která je pro energeticky náročné rozhodování klíčová.
Její proměna podtrhuje sílu péče o zdraví, která vám umožní získat energii potřebnou k provedení významných životních změn. Klíčovou roli na této cestě sehrálo vyhýbání se nástrahám stravy, jako jsou oleje ze semen, které jí umožnily využít nově nabytou schopnost odvážných rozhodnutí – což svědčí o hlubokém dopadu znovuzískání bu-něčné energie na její schopnost orientovat se v životních rozhodnutích.
Upřímně si přeji a doufám, že její cestu budete považovat za inspiraci a posilu k tomu, abyste ve svém životě učinili podobná rozhodnutí a získali zpět radost, kterou si za-sloužíte. Představte si, že prožíváte téměř neomezenou Radost, jakou má Ashley se svými 1,000 kuřaty a čtyřmi hlídacími psy níže.