INTERNATIONAL MAN: Vlády na celom svete minuli za posledné dve desaťročia viac ako 5 biliónov dolárov na dotovanie veternej, solárnej a inej takzvanej obnoviteľnej energie. Avšak aj napriek tejto astronomickej finančnej podpore je svet stále závislý od uhľovodíkov, ktoré pokrývajú 84% jeho energetických potrieb – ich spotreba klesla len o 2%, odkedy vlády začali pred 20 rokmi vynakladať obrovské finančné prostriedky na obnoviteľné zdroje. Čo sa tu vlastne deje?
DOUG CASEY: V podstate ide o triumf pseudovedy a abnormálnej psychológie nad fyzikou a kritickým myslením. Zelení, ktorí to všetko presadili, tvrdia, že milujú Zem a chcú ju „zachrániť“. V skutočnosti však väčšinou len nenávidia ľudí. Nejde len o to, aby si vynútili prijatie nehospodárnych zdrojov energie. Mnohí z tých istých ľudí hovoria, že majú záujem znížiť počet obyvateľov Zeme o 50 až 90%. Nejde o zvýšenie životnej úrovne ľudí, ale jednoducho o zníženie ich spotreby a možno aj ich počtu.
Je to dôsledok toho, že ľavičiari za posledných niekoľko generácií ovládli svetové školské systémy. Profesori, ktorí sú v pozícii autority, indoktrinujú deti. A deti sa medzi sebou rozprávajú v rámci akademickej bubliny a majú pocit, že to, čo im povedali, je fakt, na rozdiel od názoru. Ich pocity posilňuje to, čo počujú z médií a od vlády.
Veterná a solárna energia sú v poriadku pre vybrané účely, špeciálne situácie a izolované prostredia. Nemajú však zmysel ako forma masovej výroby energie pre priemyselnú spoločnosť. Nielenže sú mimoriadne nákladné na výstavbu a prevádzku, ale energia, ktorú vyrábajú, je prerušovaná a nespoľahlivá. Vyžadujú si obrovské a neekonomické investície do batériových technológií alebo údržbu konvenčných uhľovodíkových elektrární v čase, keď nefúka vietor alebo nesvieti slnko. Čo je väčšinu času...
IM: Elektrické vozidlá (EV) môžu aj s obrovskou podporou vlády len ťažko konkurovať benzínovým vozidlám. Podľa spoločnosti J.D. Power, ktorá sa zaoberá spotrebiteľským prieskumom, priemerný elektrický automobil aj napriek štátnej podpore stále stojí najmenej o 21% viac ako priemerné benzínové vozidlo. Prezident Trump prisľúbil, že zruší dotácie pre elektrické vozidlá. Môžu elektrické vozidlá konkurovať benzínovým vozidlám za rovnakých podmienok?
DG: Najprv by som chcel povedať, že vláda by nemala nič dotovať. Vytvárajú deformácie na trhu, ktoré vedú k nesprávnemu prerozdeleniu kapitálu. Výsledkom je, že z toho profituje niekoľko politicky chránených typov, zatiaľ čo celkové bohatstvo spoločnosti klesá. Nemám nič proti elektrickým vozidlám. Môžu byť oveľa rýchlejšie a oveľa lepšie ovládateľné ako vozidlá na plyn. Na vybrané účely, napríklad v mestách, kde sa elektrické vozidlá dajú ľahko nabíjať, majú v automobilovom ekosystéme určite svoje miesto. A časom sa budú batérie EV zlepšovať, čím sa dosiahnu nižšie náklady, lepší výkon, nižšia hmotnosť a dlhší dojazd.
Ale aj spaľovacie motory sa neustále stávajú efektívnejšími. Rozhodnutie o najhospodárnejšej a všeobecne vyhovujúcej technológii by malo byť na výrobcoch a používateľoch, nie na byrokratoch. Je to vecou fyziky, nie politiky. Dotovanie nehospodárnych vozidiel len plytvá kapitálom, znižuje všeobecnú životnú úroveň a spomaľuje pokrok. Existujú vážne problémy, ktoré zástancovia elektrických vozidiel nechcú brať do úvahy, napríklad množstvo dodatočnej elektrickej energie potrebnej na prevádzku týchto vozidiel. To si vyžiada viac elektrární, takmer všetky na uhlie alebo plyn. A výrazne vylepšenú sieť na efektívnu distribúciu tejto energie.
Predčasné a nútené zavedenie elektrických vozidiel bude mať pravdepodobne za následok bankroty v celom automobilovom priemysle. Čo spomalí pokrok, zlikviduje mnohých investorov a pripraví o prácu mnohých pracovníkov. Tu je radikálna myšlienka: Vláda by nemala mať s autami nič spoločné.
IM: Niektorí tvrdia, že klimatická hystéria je globalistický plán na zdanenie a kontrolu obyčajných ľudí a zároveň obohatenie skorumpovaných insiderov. Čo si o tom myslíte vy?
DC: Za posledné desaťročie sme mali dve obrovské masové hystérie. Jedna z nich sa točí okolo zdravia, s novou chorobou a vytvorením vakcíny, ktorá vraj proti nej bojuje. Druhou je klimatická hystéria, ktorá sľubuje, že bude ešte ničivejšia.
Celé generácie študentov boli indoktrinované, aby verili, že matku Zem pustoší jej zlá ľudská populácia. V skutočnosti bude Zem v poriadku. Skutočné škody spôsobuje ten druh ľudí, ktorí chcú ovládať iných ľudí. Odpoveď na otázku, čo by sa malo urobiť, znie: Nič. Dotieraví ľudia by sa mali starať o svoje veci.
Zelení sa však radi angažujú vo veľkých kauzách, v ktorých majú veľa hesiel a mémov, ale veľmi málo vedeckých alebo technických znalostí. „Angažovanie sa“ však vyvoláva emócie, ktoré dávajú ich všeobecne neproduktívnemu životu zmysel. Keďže im chýba tradičné náboženstvo, túžia po niečom väčšom, než sú oni sami. Nie je to tak dávno, čo bola záchrana veľrýb kauzou du jour. Aj keď až na malé výnimky sa veľryby už viac ako sto rokov nelovia. Alebo záchrana ľadových medveďov, dokonca ich populácia sa už desaťročia zvyšuje. Zaujímalo by ma, čo sa niekedy stalo so slimákmi?
Ak to nie je jedno, tak je to niečo iné. Vždy je to niečo, čo dostane obyvateľstvo do stavu strachu a hystérie. Elita, ktorá ovláda spoločnosť, ich využíva, aby udržala plebs na uzde.
IM: Aké dôsledky bude mať návrat Trumpa do prezidentského kresla na veci, ako sú uhlíkové kredity a účtovanie uhlíka? Majú namierené na smetisko dejín?
DC: Trump je kultúrny konzervatívec. Nechce vidieť radikálne zmeny. To je v poriadku, pretože radikálna zmena je takmer vždy nebezpečná. Len zriedkavo zlepšuje stav sveta. Problémom Trumpa je, že nerozumie ani ekonomike, ani vede. Nielen to, ale aj keď je kultúrny konzervatívec, nemá žiadne základné filozofické presvedčenie. Riadi sa vnútornými pocitmi. Takže je ťažké predpovedať, čo urobí alebo ako bude reagovať na nový vývoj. Vo všeobecnosti však môžeme očakávať, že bude znižovať dôraz na zelenú agendu jednoducho preto, že nemá rád ani nedôveruje zeleným politikom a zeleným bojovníkom. Čo je z jeho strany múdre.
Takže „ráno v Amerike“ by mohlo trvať aspoň časť jeho štvorročného funkčného obdobia. Uhlíkové kredity a uhlíkové účtovníctvo smerujú na smetisko dejín. Nemajú zmysel. Je to naozaj podvod.
S uhlíkom, základom všetkého života na planéte, sa zaobchádza ako s najsmrteľnejším prvkom v periodickej tabuľke. Zelení si myslia, že CO2 je toxickejší ako yperit alebo Zyklon-B. Vojna proti CO2 je idiotská. Je to potrava pre rastliny. Rastliny ho dýchajú a nemôžu bez neho žiť. Ak chcete viac zelených rastlín, potrebujete viac CO2.
Rastliny nemôžu rásť pri menej ako 130 časticiach CO2 na milión (ppm). A aj teraz je to len okolo 400. V minulosti mala Zem v atmosfére niekoľkonásobne viac CO2 a všetky formy života prosperovali. Vedci si túto skutočnosť dobre uvedomujú, ale neodvažujú sa o nej hovoriť zo strachu, že stratia svoje pozície alebo financovanie. Je to rovnako nebezpečné ako popieranie existencie čarodejníc počas hystérie v stredoveku. Forma vedy známa ako „Veda“ sa stala takmer rovnako skorumpovanou ako politika.
Politickí hysterici ovládli informačný kanál. Môže chvíľu trvať, kým sa to zmení. S realitou sa však nedá bojovať večne. Tipujem, že o desať rokov alebo dve desaťročia budú uhlíkové kredity a uhlíkové účtovníctvo považované za trápnosť, rovnako smiešnu a kontraproduktívnu ako používanie masívneho púšťania krvi na liečenie čohokoľvek, čo vás trápi.
IM: Aké sú najdôležitejšie investičné dôsledky krachu podvodu so zelenou energiou? Čo si myslíte o investičných príležitostiach do uhľovodíkov a jadrovej energie?
DC: Keďže veterné mlyny a solárne technológie sa ďalej zdokonaľujú, budú dobré pre špeciálne situácie na izolovaných miestach. Nikdy však nebudú mať zmysel pre masovú výrobu energie. Zlou správou je, že sa na ne plytvá obrovským kapitálom a nesprávne sa na ne alokuje. Spôsobujú pokles životnej úrovne, plytvanie kapitálom obmedzuje pokrok a vynájdenie a výrobu životaschopných technológií.
Z pohľadu špekulanta je dobrou správou to, že by sme mali zarobiť veľa peňazí, ak zostaneme dlho pri uhľovodíkoch – rope, zemnom plyne a uhlí. A zdvojnásobiť dlhé pozície na uráne a jadrovej energii. Realita vždy víťazí. Sú veľmi lacné, keďže verejnosť je stále zachvátená zelenou hystériou a "woke" pseudovedou.