V tejto vojne niet víťazstva. Existujú len zlé a horšie výsledky.
Vo februári minulého roka, keď ruská invázia na Ukrajinu vstúpila do svojho druhého roka, prezident Biden navštívil Poľsko a prisľúbil večnú podporu Spojených štátov ukrajinskej armáde. "Naša podpora Ukrajine nezakolíše," vyhlásil Biden. "NATO sa nerozdelí a my sa neunavíme."
Niekoľko dní predtým dala rovnaký sľub viceprezidentka Kamala Harrisová. "Spojené štáty budú podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné," povedala publiku v Nemecku. "Nebudeme váhať. Ak si Putin myslí, že nás čakanie unaví, tak sa veľmi mýli," pokračovala viceprezidentka. "Čas nie je na jeho strane."
Zdá sa však, že najvyšší vojenský predstaviteľ Spojených štátov tomu neverí. Pred dvoma týždňami predseda Zboru náčelníkov štábov Mark Milley pre BBC povedal, že vychvaľovaná ukrajinská protiofenzíva má na dosiahnutie svojich cieľov čas len do chvíle, kým sa zmení jesenné počasie a zima a dážď sťažia manévrovateľnosť ukrajinských síl. Ukrajinskej armáde sa kráti čas na to, aby mala najlepšiu a možno jedinú šancu vyhnať Rusov z Krymu a Donbasu.
Analytici a mediálni odborníci celé mesiace vyzdvihovali ukrajinskú protiofenzívu ako kampaň, ktorá by mohla konečne zvrátiť dynamiku vojny proti Rusku. "Tento útok by mohol zvrátiť priebeh bitky o Ukrajinu, podobne ako spojenecký útok na pláže v Normandii zmenil trajektóriu druhej svetovej vojny," trúbil publicista Washington Post David Ignatius. Protiofenzíva by "dosiahla významný prielom a dosiahla by oveľa viac, ako predpovedá väčšina analytikov," povedal bývalý generál David Petraeus pre komentátora Washington Post Maxa Boota. Ruské sily sa môžu "zrútiť na rozsiahlych územiach", špekuloval ďalej Petraeus.
V súkromí bola Bidenova administratíva menej optimistická. Prísne tajný spravodajský dokument, ktorý unikol na Discord, predpokladal len "skromné územné zisky" ukrajinskej armády. Zdá sa, že táto pochmúrna prognóza sa naplnila. Ukrajine sa doteraz nepodarilo prelomiť ruskú obranu a americké spravodajské služby neočakávajú, že ukrajinská armáda dobyje Melitopol – kľúčový cieľ protiofenzívy, keďže by sa tým ukrajinská armáda dostala do pozície, ktorá by jej umožnila odrezať pozemný most na Krym, čím by prerušila zásobovacie trasy Ruska.
Milley v rozhovore pre BBC trval na tom, že protiofenzíva robí "veľmi stabilný pokrok", čo predniesol aj štátny tajomník Antony Blinken. A skutočne, koncom minulého mesiaca ukrajinská armáda prerazila prvú z troch obranných vrstiev Ruska na južnej Ukrajine. Ale aj podľa najlepšieho scenára, ktorý pre The Economist opísal predstaviteľ Agentúry obranného spravodajstva, sa ukrajinskí vojaci nedostanú za tretiu obrannú líniu skôr ako koncom roka, hlboko v sezóne, od ktorej Milley očakáva, že zabrzdí ukrajinský pokrok, a so zimou za rohom.
Aj keby nejakým mimoriadnym zvratom udalostí protiofenzíva prerazila ruskú obranu tento rok, ukrajinské sily by boli pravdepodobne natoľko vyčerpané, že by neboli schopné presadiť sa za tento bod a dobyť späť Krym. Ukrajinská vláda má už niekoľko mesiacov problémy s povolávaním vojakov, pretože muži v bojovom veku sa skrývajú pred náborovými dôstojníkmi, podplácajú ich alebo jednoducho ignorujú predvolania. V januári miera dezercie a neposlušnosti medzi ukrajinskými vojakmi prinútila prezidenta Zelenského podpísať zákon, ktorý zvyšuje tresty odňatia slobody na desať rokov a viac. Hoci aj Rusko čelí podobným problémom, má k dispozícii väčšiu populáciu.
Ak protiofenzíva zlyhá a Rusko si udrží kontrolu nad Krymom, jediným spôsobom, ako by Ukrajina mohla dlhodobo zvíťaziť, by boli jednotky NATO priamo v boji – samovražedná situácia, ktorá by vyvolala globálnu jadrovú konfrontáciu. A aj v takom prípade by víťazstvo Ukrajiny, ktoré by prišlo skôr o niekoľko rokov ako o niekoľko týždňov, mohlo byť za cenu úplného zničenia celej krajiny.
Ukrajinci v rozhovoroch charakterizovali protiofenzívu ako "sklamanie".
"Chcem, aby cena, ktorú zaplatili, bola primeraná," povedala v auguste pre denník The Washington Post manželka vojnového veterána. "Inak je to jednoducho zbytočné, čím si prešli." Jej manžel, ktorý prišiel o nohu pri výbuchu míny, pre Post povedal, že vojaci na fronte sú nepripravení a nemotivovaní. Ďalší obyvateľ Kyjeva povedal, že noví vojaci vydržia na fronte len dva až tri dni.
Napriek tomu Bidenova administratíva presadzuje ďalší balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 24 miliárd dolárov. "Neexistuje žiadna alternatíva," povedal prezident Biden o ďalšom financovaní vojny.
Ukrajina sa mení na zástupnú verziu Afganistanu alebo Iraku: nekonečný konflikt, v ktorom je víťazstvo vždy za rohom, v ktorom Pentagón a obranný priemysel presadzujú eskaláciu za eskaláciou bez ohľadu na realitu v teréne, v ktorom pribúdajú mŕtvi a krajina je zničená, aby sa po rokoch skončila porážkou alebo Pyrrhovým víťazstvom, keď sa americkí voliči dostatočne nasýtia vojny.
Biden sa však mýli: existuje alternatíva. Je čas prestať s podporou Ukrajiny a vynútiť si ukončenie vojny.
preklad: Sutumo Takami –> https://tinyurl.com/yxxk3y9a
Spravodajské služby USA tvrdia, že Ukrajina nesplní kľúčový cieľ ofenzívy
Podľa hodnotenia amerických spravodajských služieb ukrajinské sily, ktorým bránia mínové polia, nedosiahnu juhovýchodné mesto Melitopol, ktoré je dôležitým ruským tranzitným uzlom. Ukrajinské sily sa v júni prebíjajú ukrajinskou Záporožskou oblasťou