IM: Biden nedávno schválil, aby Ukrajina použila americké rakety dlhého doletu na údery hlboko v Rusku – niečo, čo Vladimir Putin výslovne varoval, že je červená čiara. Čo si myslíte o dôsledkoch tohto rozhodnutia?
DC: Bidenisti sú mimoriadne nebezpeční blázni. Robia ďalší krok na rebríku eskalácie smerom k tretej svetovej vojne. Pozorujem, ako vlády stúpajú po tomto rebríku od 50. rokov minulého storočia, keď sa školáci učili „prikrývať sa“ – schovať sa pod lavice, keď sa spustí siréna. A dobre si pamätám na kubánsku krízu v roku 1962, keď sme sa ocitli na vlások od jadrovej vojny.
V polovici 80. rokov 20. storočia Sovieti cítili, že ich impérium sa rúca – svet bol opäť na pokraji jadrovej vojny – bolo to pre nich „teraz alebo nikdy“. Našťastie to bolo „nie teraz“. To, čo sa deje teraz, však môže byť najvážnejšou krízou zo všetkých. Jadrová vojna sa považuje za reálnu možnosť.
Herman Kahn, autor kníh O termonukleárnej vojne a Myslieť na nemysliteľné, sa stal mojím priateľom, keď som žil vo Washingtone. Jeho racionálne úvahy o tom, ako by sa jadrová vojna mohla začať a ako by sa skončila, sa považovali za poburujúce. Teraz je to však niečo, o čom sa diskutuje v populárnych médiách; ľudia ju prijali takmer ako nevyhnutnosť. Svet sa blíži k Tretej svetovej vojne. Atmosféra je ako koncom 30. rokov, keď občianska vojna v Španielsku a japonská invázia do Číny boli predohrou k Druhej svetovej vojne.
Zdá sa, že ľudia sa tejto vyhliadky už neboja tak ako v minulých krízach. Teraz by sa však mali báť viac ako kedykoľvek predtým. Aspoň v niektorých ohľadoch.
Hovorím to preto, lebo v minulosti sa ICBM nedali zamerať s veľkou presnosťou. Aby sa to vykompenzovalo, ich užitočné zaťaženie muselo byť obrovské, aby splnilo svoju úlohu. Hovoríme o megatonových bombách na rozbíjanie miest; Sovieti v roku 1961 z nejakého dôvodu testovali 50-megatonovú bombu Car. Ale presné nosné systémy odstránili potrebu gigantických bômb. A stalo sa zrejmým, že nie je potrebné zničiť celé mesto, keď sa môžete elegantne zamerať na vojenské alebo spravodajské zariadenia, ktoré predstavujú skutočné nebezpečenstvo.
To znamená, že jadrová vojna s použitím 1 alebo 10 kilotonových (hirošimských) hlavíc je teraz pravdepodobne rovnako „víťazná“ ako vojna s použitím 10-megatonových zariadení spred 50 rokov. Vždy chcete obmedziť vedľajšie škody. V dôsledku toho jadrové zbrane samy osebe už nemusia nevyhnutne znamenať koniec civilizácie. To tiež znamená, že Putinova hrozba použitia jadrových zbraní v odvete na vážny útok na Rusko je veľmi dôveryhodná. Najmä preto, že Rusko má podľa všetkého rakety, ktoré sú hypersonické (10-krát rýchlejšie ako zvuk) a manévrovateľné, čo znamená, že ich nemožno zachytiť.
Samozrejme, už to nie je len Rusko a USA, ktoré by mohli ísť proti sebe. Na svete je najmenej deväť jadrových mocností (USA, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko, Čína, Izrael, India, Pakistan a Severná Kórea). Jadrová technológia už nie je tajomstvom. Najmenej 20 krajín sveta by mohlo v priebehu niekoľkých mesiacov vytvoriť jadrové zbrane, ak by sa tak rozhodli. Získať ich môže ktokoľvek. A nepotrebujú na to rakety ani bombardéry. Nákladné lietadlá, nákladné lietadlá alebo kamióny sú úplne reálne nosiče. Rovnako aj FedEx pre miniaturizované zbrane.
Obávam sa, že sa to prevalilo. Pointa je, že všetko, čo sa môže stať, sa nakoniec stane. A je veľká šanca, že to bude práve teraz. Najmä keď bezohľadní, nekompetentní ľudia, ktorí stále okupujú Washington, pokračujú v provokovaní Moskvy a využívajú kyjevský režim ako nástroj.
IM: Putin nedávno podpísal jadrovú doktrínu, ktorá znižuje prah nasadenia jadrových zbraní v Rusku, najmä ak je ohrozená jeho územná celistvosť. Aký je váš pohľad na tento vývoj?
DC: Putin a Rusi sa k tomu stavajú veľmi racionálne a zdržanlivo. Americkí neokonzervatívci vyprovokovali vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom a USA ju financovali a predlžovali.
Herman Kahn dobre poznal Pentagon a ešte v 50. a 60. rokoch sa viac obával rozpútania vojny zo strany USA ako zo strany Sovietskeho zväzu.
Faktom je, že vlády vo všeobecnosti, a najmä naša súčasná vláda, je obsadená psychopatmi.
Vo Washingtone nemáme tých najlepších a najbystrejších. Dostávame tam ten najhorší typ ľudí. Ľudia, ktorí idú do vlády, chcú ovládať a manipulovať iných ľudí.
V skutočnosti boli Rusi zdržanliví v otázke eskalácie vojny. Ktorá, ako si iste spomínate, mala ukončiť Zelenského vojnu proti odštiepeneckým provinciám Donbasu. Ich požiadavky, najmä vzhľadom na bezohľadné rozširovanie NATO, sú – viem, že pre väčšinu čitateľov je to šokujúce – v skutočnosti celkom rozumné. Sú to Američania na čele s Bidenistami, ktorí tlačia svet ku globálnej termonukleárnej vojne.
IM: Ak sa vojna na Ukrajine ešte viac vyhrotí pred Trumpovým nástupom do funkcie, ako to môže ovplyvniť jeho schopnosť vyriešiť konflikt? Myslíte si, že jeho sľub rýchleho ukončenia vojny je reálny?
DC: Vojnu na Ukrajine opäť podnietili, financovali a predlžovali USA. Ukrajina by bez podpory USA musela nechať odísť svoje odštiepenecké provincie Donbas, uznať, že Krym bol vždy súčasťou Ruska, a zabudnúť na vstup do NATO. Najmenej 500,000 mŕtvych Ukrajincov by ešte žilo a polovica krajiny by nebola v troskách. A mohlo by byť ešte oveľa, oveľa horšie.
Verím, že Trump to môže ukončiť a ukončí to. Hoci sa obávam, že jakobíni, ktorí teraz ovládajú Washington, môžu ešte začať vojnu s Ruskom, aby vyhlásili výnimočný stav a nejako sa udržali vo funkcii. Máme do činenia so zločineckými osobnosťami, ktoré navyše trpia ťažkým Trump Derangement syndrómom.
Samozrejme, Ukrajina nie je jediným stretom, ktorý by mohol rozpútať Tretiu svetovú vojnu. USA sú zapojené do potenciálneho požiaru medzi Izraelom a Iránom. A ľahko by nás mohli vtiahnuť do konfliktu medzi ČĽR a Taiwanom. Náš nepriateľský strýko Sam strká nos do osieho hniezda po celom svete a nakoniec sa mu dostane toho, o čo žiada, teda vojny.
IM: Ako by vyzerali okamžité a dlhodobé dôsledky jadrovej vojny medzi USA a Ruskom? Je vôbec možná „obmedzená jadrová vojna“, alebo by použitie jadrových zbraní nevyhnutne viedlo k úplnej eskalácii?
DC: Vráťme sa k Hermanovi Kahnovi. Predpokladal, že ak by k jadrovej vojne došlo v 50., 60. alebo 70. rokoch, došlo by k desiatkam miliónov obetí a rozsiahlemu ničeniu. Ale na druhej strane (bol to veselý tučný muž so zmyslom pre čierny humor) predpokladal, že svet by sa približne do 30 rokov zotavil na predvojnovú úroveň HDP. Niet pochýb o tom, že ho zosmiešnili vo filme Stanleyho Kubricka „Dr. Divnoláska“ (vynikajúci film a jeden z mojich najobľúbenejších).
Z dôvodov, ktoré som už uviedol, mám podozrenie, že Hermanove prognózy sú príliš pochmúrne. Na druhej strane, veci sa zmenili. Skutočným nebezpečenstvom je dnes biologická vojna, či už sama osebe, alebo ako postjadrový doplnok. Vlády sa určite pripravujú na biologickú vojnu, hoci o nej žiadna z nich nehovorí. Celosvetové straty by mohli dosiahnuť 50 až 90%. Súčasťou balíka by bola aj kybernetická vojna. A keďže svet teraz funguje na počítačoch, Tretia svetová vojna by bola skutočným problémom.
Okrem toho, ak sa USA zapoja do skutočnej vojny – nielen do tých odporných malých športových vojen, ktoré viedli od druhej svetovej vojny – definitívne stratia svoje miesto v svetovom rebríčku. Spadneme o niekoľko priečok nižšie, ako Európa po tom, čo sa zničila v prvej a druhej svetovej vojne. Krajiny, ktoré zostanú vojnou relatívne nezasiahnuté, v podstate krajiny Južnej Ameriky a časti Ázie, sa stanú novými svetovými lídrami.
Vojna by bola ešte horšia pre Rusko, pretože by pozvala k invázii Čínu, ktorá by logicky obsadila väčšinu Sibíri. Pre USA, Rusko a Európu by to bolo katastrofálne zlé. Vzhľadom na nevyhnutné biologické a kybernetické aspekty by totálna globálna termonukleárna vojna mohla byť ešte horšia, ako keby k nej došlo pred niekoľkými generáciami, len s megatonovými ničivými účinkami na mestá. Je vôbec možná obmedzená jadrová vojna, alebo sa použitie jadrových zbraní nevyhnutne vystupňuje?
Ak budú USA a NATO naďalej provokovať Rusov, ako to robia teraz, môže dôjsť aj k lokálnym úderom na Ukrajine proti prevažne vojenským cieľom. Tam by sa to mohlo zastaviť. Možno... Vtedy by Západ mohol vidieť, že Rusi to naozaj myslia vážne a že nie je dobrý nápad zaháňať medveďa do kúta. Pri troche šťastia by sa vojna zastavila pred vyhladením miest a obmedzila by sa na vojenské ciele. Ale máme do činenia s psychicky labilnými narcistami, najmä v západných krajinách. Je to preto nepredvídateľné. Vojna bola vždy najnepredvídateľnejšou z ľudských činností. Štyria jazdci apokalypsy vážne prenasledujú ľudstvo.
IM: Ako sa môžu jednotlivci vzhľadom na rastúce napätie chrániť pred doslovnými a metaforickými následkami potenciálneho jadrového konfliktu?
DC: Je jasné, že najbezpečnejšie miesto je južná pologuľa. Po prvé, na južnej pologuli je veľmi málo jadrových cieľov. A po druhé, globálne systémy počasia do istej miery izolujú južnú pologuľu. Rozumný Američan, ak si to môže dovoliť, by mal mať druhý domov v Južnej Amerike alebo v južnom Pacifiku. A áno, uvedomujem si, že pre väčšinu ľudí to nie je praktické. Ak naši milovaní lídri začnú Tretiu svetovú vojnu, nebude víťazov a prežije pomerne málo ľudí.
Ak sa Vám tento preklad páčil a viete o niekom, koho by mohol zaujať, s kľudným svedomím ho prepošlite komukoľvek vo svojom zozname spriaznených duší…
A teraz niekoľko krutých podotknutí; teraz nie je čas strácať zmysel pre humor. V závislosti od jej rozsahu by Tretia svetová vojna bola zlá pre akcie. Veľmi zlá pre meny. A katastrofálna pre dlhopisy. V závislosti od mnohých faktorov by ste mohli mať problémy s udržaním vlastníckeho práva k svojim nehnuteľnostiam. Ale hovoriť o investíciách je skôr akademické. Väčšina našich obáv by bola viac... bezprostredná.