Slezina: Máte bolesti pod ľavým rebrom? Môže to byť zväčšená slezina
Slezina je azda najmenej známym orgánom v tele. Mnohí z nás ani netušia, kde ho majú a na čo slúži.
Sčasti je to aj preto, že kvôli slezine nechodíme na žiadne testy či odbery, lekári sa na ňu nepýtajú.
Mali by sme však vedieť, slezina je súčasťou lymfatického systému. Tento systém je akási kanalizácia, ktorá zberá odpad z jednotlivých tkanív.
Čo rieši v tomto systéme slezina? A čo sa stane, ak ochorie?
Lymfatický systém a funkcia sleziny
Lymfatický systém, do ktorého zaraďujeme aj slezinu, má mnoho úloh. Napríklad – odstraňuje bunkový odpad, udržiava rovnováhu tekutín, vytvára a aktivuje biele krvinky. Práve biele krvinky sú dôležité pri likvidovaní infekcií.
A aké konkrétne funkcie má slezina? Je to hlavne filtrovanie krvi. Od sleziny tiež závisí, koľko budeme mať červených krviniek – prenášajú kyslík do celého tela, ale aj krvných doštičiek – zabezpečujú zrážanie krvi.
Ako to slezina robí?
Slezina rozkladá a odstraňuje abnormálne, staré alebo poškodené bunky. Zároveň ukladá červené krvinky, krvné doštičky a biele krvinky, aby bolo všetko pripravené na boj s prípadnými infekciami.
Je teda jasné, že slezina hrá dôležitú úlohu v reagovaní imunitného systému. Keď zistí, že v našej krvi sa nachádzajú baktérie, vírusy alebo iné choroboplodné zárodky, začne tvoriť biele krvinky – lymfocyty.
Poloha a tvar sleziny
Slezina leží v ľavej hornej časti brucha – za rebrami a pod bránicou. Má mierne podlhovastý tvar – trochu pripomína zovretú päsť.
Slezina je fialová a váži približne 170 gramov. Zväčšená slezina (splenomegália) zvyčajne svedčí o chorobe alebo zranení.
Ako lekár zistí, že slezina nie je v poriadku?
Každý praktický lekár to vie zistiť pohmatom a preklepaním brucha. Chirurg alebo gastroenterológ, nájdu zväčšený či bolestivý orgán ešte jednoduchšie. Aké metódy sa používajú?
Fyzické vyšetrenie – stlačením brucha pod ľavým rebrom, lekár pomerne ľahko odhalí zväčšenú slezinu. Mal by však sledovať aj ďalšie príznaky, ktoré súvisia so zväčšením sleziny.
Počítačová tomografia – pre lepšiu vizualizácii. Do žíl vám vpichnú kontrastné farbivo.
Ultrazvuk – prístroj veľmi presne ukáže, či je slezina v poriadku, alebo nie.
Magnetická rezonancia (MRI) – magnetické vlny vytvoria podrobný obraz brucha. Môžu vám zmerať aj prietok krvi do sleziny (vtedy vám opäť vpichnú kontrastné farbivo).
Biopsia kostnej drene – z veľkej kosti (napríklad z panvy) vám špeciálnou ihlou odoberú vzorku kostnej drene. Takto sa zisťuje, či je slezina zväčšená kvôli rakovine.
Skenovanie sleziny a pečene – do ramena dostanete malé množstvo rádioaktívnej látky, ktorá sa neskôr presunie k pečeni a slezine. Lekár priamo vidí, ako fungujú oba orgány, a či a kde je chyba.
Zväčšená slezina: Príznaky
Ak máte zväčšenú slezinu, spočiatku nepociťujete žiadne príznaky. Neskôr sa vystupňuje bolesť pod rebrami – na ľavej strane. Niektorí ľudia cítia bolesť v ľavom boku, a väčšinou si pomyslia na pankreas alebo pečeň.
Najhorším prístupom je však podceňovanie pribúdajúcich ťažkostí. Ak sa totiž slezina veľmi zväčší, môže prasknúť. Zväčšenej slezine odborne hovoríme splenomegália.
Čo sa stane, keď sa slezina zväčší?
Zväčšená slezina nedokáže filtrovať krv tak efektívne, ako je treba. Zachytáva nadmerné množstvo krviniek a krvných doštičiek, až nakoniec zachytáva a zničí aj zdravé červené krvinky.
Toto sa nazýva hypersplenizmus. Počet zdravých krviniek a krvných doštičiek rýchlo klesá, až sa slezina upchá, čo značne naruší jej fungovanie.
Zväčšená slezina neraz navodzuje nadmerné krvácanie, anémiu a infekcie. Nakoniec môže prasknúť, čo je veľmi nebezpečné.
Poranenie sleziny
Zlomenina rebier, či silný úder do brucha dokáže slezinu poraniť, dokonca vyvolať jej prasknutie. V týchto prípadoch je odstránenie sleziny (splenektómia) nevyhnutným krokom. Samozrejme, k vybratiu sleziny sa pristupuje aj pri iných stavoch.
Príčiny zväčšenej sleziny:
bakteriálne, vírusové a parazitárne infekcie – syfilis, tuberkulóza, endokarditída, mononukleóza, malária,
rakovina krvi – Hodgkinova choroba, leukémia a lymfóm,
ochorenia pečene – napríklad cirhóza,
metabolické poruchy – Gaucherova choroba a Niemann-Pickova choroba.
krvná zrazenina v žile sleziny alebo pečene.
hemolytická anémia – ľudovo chudokrvnosť.
Kedy vám odporučia odstránenie sleziny?
Ako sme uviedli vyššie, deje sa to hlavne po úrazoch, ale taktiež pri niektorých diagnózach. Treba sa pripraviť na to, že po odstránení sleziny bude váš imunitný systém oslabený, a hoci dokáže prebrať časť práce za chýbajúci orgán, infekcie sa stanú pre vás nebezpečnejšími.
K odstráneniu sleziny sa pristupuje najmä vtedy, keď je orgán príliš zväčšený, alebo dokonca praskne. Prasknutá slezina je jednoznačným dôvodom na splenektómiu, pretože hrozí vnútorné krvácanie.
Tu sú ďalšie dôvody pre splenektómiu:
zriedkavá porucha krvi, ktorá nedokážeme vyliečiť inak – napr. kosáčiková anémia, hemolytická anémia, idiopatická trombocytopenická purpura (ITP), polycythemia vera.
nádory a veľké cysty v slezine,
silná infekcia v slezine – ak infekcia nereaguje na antibiotiká, alebo inú liečbu. Pri tomto type infekcie sa hromadí hnis, a splenektómia je jediným riešením, ako telo zbaviť infekcie.
Splenektómia sa robí buď tradične – ako otvorená operácia, alebo ide o laparoskopický zákrok. V oboch prípadoch ste v anestézii.
Dá sa žiť aj bez sleziny?
Áno, dá sa. Slezina je síce dôležitý orgán, ale nie nevyhnutný. A čo sa deje po splenektómii? Dobrá správa – lymfatické uzliny spolu s pečeňou prevezmú viaceré funkcie sleziny.
Na druhej strane, bez sleziny sme náchylnejší na infekcie, aj zotavenie z nich trvá dlhšie. Po splenektómii vám lekár pravdepodobne odporučí očkovanie proti niektorým infekčným chorobám:
bakteriálna infekcia Haemophilus influenzae typ B,
chrípka,
tetanus, záškrt a čierny kašeľ,
Herpes Zoster,
HPV (ľudský papilloma vírus),
osýpky, príušnice a ružienka
Rakovina sleziny
Kapitolou samou o sebe je rakovina. Slezinu najviac postihujú 3 druhy: lymfocytová leukémia, non-Hodgkinov lymfóm a Hodgkinova choroba. Všetky 3 druhy vyúsťujú do zväčšenia sleziny a následného prasknutia.
Skoré príznaky rakoviny sleziny:
pocit plnosti po jedle,
bolesť v ľavom hornom kvadrante brucha,
časté infekcie – zvýšená chorobnosť,
nízky počet červených krviniek,
chronická únava, ospalosť.
Neskoršie príznaky:
zväčšené lymfatické uzliny,
nočné potenie, zimnica,
bezdôvodné chudnutie,
pocit nafúknutého brucha,
bolesť alebo tlak na hrudi,
kašeľ, dýchavičnosť.
Čo môžete urobiť pre zdravie sleziny?
Úprimne – ochrániť tento orgán nie je jednoduché. Ak totiž slezina ochorie, väčšinou sú za tým vážne príčiny. Môžeme chrániť slezinu tým, že predchádzame infekciám alebo zraneniam, ale nedokážeme sa vyhnúť rakovine alebo abnormálnym reakciám krvných buniek.
Dobré tipy, ako chrániť slezinu
Nepožičiavajte si osobné veci s iným človekom.
Chráňte sa pred sexuálne prenosnými infekciami.
Alkohol pite s mierou, aby ste predišli cirhóze pečene.
Ak robíte kontaktné športy, alebo adrenalínové športy, noste ochranný výstroj, ktorý chráni slezinu a ďalšie orgány.
Pri šoférovaní používajte bezpečnostný pás.